ПОЛЬЩА РОЗРОБИЛА ПЛАН СОЛІДАРНОСТІ З БІЛОРУССЮ – ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ


Країна вже почала приймати перших політичних біженців.

Польський уряд розробив план солідарності з Білоруссю. Так, Польща вже приймає перших політичних біженців, а незабаром буде готова почати видачу віз білорусам за спрощеною процедурою і прийом усіх, кого переслідують. У діях польського уряду розбиралися журналісти “5 каналу”.

Журналістів білоруських ЗМІ затримують у прямому ефірі на мітингах у Білорусі, але їм не звикати. Обшуки, штрафи та арешти – це реалії, в яких журналісти телеканалу “Белсат” розповідають про те, що насправді відбувається у Білорусі.

Ведуча телеканалу “Белсат” Аліна Ковшик розповідає: “На жаль, наші журналісти працюють у Білорусі нелегально, позаяк наше МЗС уже 13 років не може нас зареєструвати, навмисно роблячи з цього можливість піддавати репресіям, штрафам, стеженню. Від початку протестів постраждало щонайменше 20 наших працівників”.

Наразі “Белсат” залишається недосяжним для Олександра Лукашенка, адже мовлення ведеться з Польщі. Перший незалежний телеканал Білорусі фінансується з польського бюджету.

“Дедалі більше людей з Білорусі приїжджає сюди, це еміграція не політична, а  скоріше економічна. Люди шукають кращої можливості жити. Ті, які займаються IT, працюють у фірмах, – і таких людей достатньо багато. І з кожним роком дедалі більше”, – розказує Аліна Ковшик.

Білоруська діаспора – друга за чисельністю у Польщі після української. За різними оцінками, у Польщі живе до 100 тисяч білорусів. Після початку протестів мігрантів стало більше – першими це помітили в компаніях, які працюють у сфері працевлаштування.

Читайте також:  У Польщі біля залізничної колії у кущах знайшли рештки українця у стані розкладання

Так, генеральний директор компанії з працевлаштування Томаш Богдевич зазначає, що в них працює 8-10% білорусів. Богдевич розповідає, що попит з боку Білорусі завжди був великий, а за останній місяць зацікавлення роботою в Польщі зросло втричі.

Польща готова прийняти всіх, кому нині в Білорусі некомфортно. Для цього урядовці ухвалили план солідарності з Білоруссю. Він передбачає спрощений доступ до ринку праці, підтримку незалежних медіа, студентів і організацій, які допомагатимуть країні.

Так, у Варшавському університеті готові брати на роботу білоруських науковців і педагогів. Польські заклади вищої освіти оголошують стипендіальні програми і готують місця для потенційних вигнанців.

Польща вже прийняла перших політичних біженців, хоча поки що це поодинокі випадки.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький зазначає: “Ми допомагатимемо репресованим, а також студентам, які хочуть тут вчитися, буде прискорена процедура в’їзду до країни. Це те, що вже відбувається. Кількадесят громадян Білорусі вже на таких засадах в’їхали до Польщі”.

Польща проводить акції солідарності з Білоруссю. Свою підтримку висловлюють актори, на адміністративних будівлях піднімають біло-червоно-білі прапори.

А ось у президентській адміністрації закликали політиків і публіцистів бути обережними у висловлюваннях про події в Білорусі. Бо там живе багато поляків, а Лукашенко періодично звинувачує Польщу в роздмухуванні конфлікту і брязкає зброєю на польсько-білоруському кордоні.

Офіційна позиція Варшави така: майбутнє Центральної Європи зокрема залежить і від розвитку подій у Білорусі.

Маргарита Ситник, Ігор Антонюк, з Польщі “5 канал”

Джерело.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: